Ochorenia alebo poruchy tráviaceho systému postihujú významné množstvo ľudí. U mnohých ľudí sa aspoň raz v živote vyskytla porucha trávenia. Zdravotné problémy človeka sú do značnej miery odzrkadlením stavu tráviaceho traktu. Typickým a v dnešnej dobe veľmi rozšíreným prejavom poruchy správnej činnosti tráviaceho traktu je aj infekcia vyvolaná Helicobacterom pylori.

Helicobacter pylori je špirálovitý paličkovitý mikroorganizmus, ktorý sa s obľubou usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal. Fakticky je táto baktéria optimálne uspôsobená na život v žalúdočnom epiteli, ktorý je pokrytý mukózou- hlienom. To, že má tvar vývrtky, mu umožňuje „zavŕtať“ sa a udržať sa v hrubej mukóznej vrstve žalúdka. Má bičík, ktorý slúži ako vrtuľa, takže môže pekne plávať v tekutom prostredí. Priľne na mukóznu stenu a zabráni kontrakciám svalov, ktoré za normálnych podmienok umožňujú vyprázdňovanie žalúdka. Jeho vonkajšia bunková membrána nie je priepustná pre žlč a ostatné tráviace šťavy. Okrem toho produkuje enzým, nazývaný ureáza, ktorý rozkladá ureu na chemické komponenty- amonium a oxid uhličitý. Amonium je silná zásada a neutralizuje alebo znižuje aciditu, čo zlepšuje podmienky pre Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori sa pomocou bičíkov uchytí na žalúdočnom epiteli a špeciálnym enzýmom, ktorý vylučuje, si okolité kyslé prostredie dokáže neutralizovať. Tak si pripraví pohodlné podmienky pre život a produktmi svojej látkovej premeny môže poškodzovať žalúdočný epitel, čím výrazne prispieva ku vzniku gastritídy, vredovej choroby a „spoluúčinkuje" aj pri vzniku karcinómu žalúdka.

Je dôležité si pamätať, že Helicobacter pylori nepreniká hlbšie než do viskóznej, hlienovitej (pudingu podobnej) vrstvy žalúdka. Nikdy nenapáda priamo epiteliálne bunky, ktoré vystieľajú žalúdok. H. pylori ničí žalúdočnú výstielku uvoľnením dráždivých chemických látok, ktoré potom stimulujú imunitnú odpoveď organizmu. Biele krvinky a protilátky prestupujú z krvného obehu do žalúdočnej výstielky a práve táto zápalová reakcia spôsobuje rakovinu.

Ako sa infekcia dostane do ľudského organizmu?

Odkiaľ sa Helicobacter pylori v našom organizme berie? Hlavná hypotéza o prenose HP infekcie hovorí o prenose človek-človek (interpersonálny) kontaktom s žalúdočným obsahom alebo obsahom stolice. Štúdie ukázali vysoký obsah HP ako vo zvratkoch, tak v hnačkovitých stoliciach infikovaných ľudí. Po zvracaní sa HP nachádza aj v slinách a pri zvracaní aj v okolitom vzduchu. Interpersonálny prenos je najľahší pri blízkom kontakte (rodiny alebo určité komunity, kde ľudia žijú pri sebe...). Iné formy prenosu sú predpokladané (muchy, voda, jedlo, zvieratá...), žiadna z týchto hypotéz nebola dokázaná a našla takú podporu ako prenos človek-človek. HP sa zriedkavo vylučuje normálnou stolicou ale je často nachádzaný v hnačkách a zvratkoch- teda pri gastroenteritíde (vtedy sa dostáva „von“ vo veľkom množstve). Helicobacter pylori sa však vyskytuje aj v slinách, takže inak príjemná činnosť - bozkávanie, môže byť rizikovým faktorom. Zvlášť opatrní by sme mali byť v prípade malých detí - určite ste už videli nejednu mamičku, ako cumlík vypadnutý z detského kočíka „umyla" tak, že ho jednoducho pooblizovala!